تبلیغات
بلوچكاره (قوم کوچ) - وجود مدارس «تخریبی»، «کپری» و «درختی» در جنوب کرمان/ به داد بچه‌های مدرسه زهکلوت برسید+تصاویر
 
بلوچكاره (قوم کوچ)
سلام بر بلوچکاره های: جیرفت، بارز، رودبارزمین، کهنوج، منوجان، نودژ، رودان، رودخانه، میناب؛ سیریک، سندرک، بشاگرد، جاسک، بندرعباس
درباره وبلاگ


قوم بلوچكاره یكی از اقوام اصیل آریایی هستند كه تاریخی پراز فراز و نشیبی داشته ، در گذشته قوم بلوچكاره را قوم كوچ خطاب می كردند ، این قوم در جنوب كرمان ، شرق هرمزگان و غرب بلوچستان ساكن هستند . بنا به نوشته های حكیم فردوسی این قوم قبل از حكومت سلسله كیانیان در همین منطقه ساكن بودند و در تمام جنگ ها از ایران دفاع كردن و هرگز برای حكومت خون كسی را پایمال نكردند .
پس گُستهم اشکش تیز گوش / که با زور و دل بود و با مغز وهوش
یکی گرز دار از نژاد همای / به راهی که جُستیش بودی بپای
سپاهش ز گُردان کوچ و بلوچ / سگالیده جنگ و برآورده خوچ
کسی در جهان پشت ایشان ندید / برهنه یک انگشت ایشان ندید
درفشی برآورده پیکر پلنگ / همی از درفشش ببارید جنگ ...
نگه کرد کیخسرو از پشت پیل / بدید آن سپه را زده بر دو میل
پسند آمدش سخت و کرد آفرین / بدان بخت بیدار و فرّخ نگین

مدیر وبلاگ : امید باغانی بلوچكاره


خبرگزاری فارس: وجود مدارس «تخریبی»، «کپری» و «درختی» در جنوب کرمان/ به داد بچه‌های مدرسه زهکلوت برسید+تصاویر

در شرایطی که وضعیت تحصیل در بسیاری از مناطق کشور مطلوب دنبال می‌شود، اما هم‌چنان در برخی مناطق محروم کشور هستند دانش‌آموزانی که در مدارس کپری، تخریبی و درختی تحصیل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در سال های اخیر وضعیت مدارس کشورمان روند رو به رشدی را طی کرده است به طوری که اکنون دو سوم مدارس کشور ایمن هستند.

در حال حاضر یک سوم مجموع مدارس به عنوان نا ایمن معرفی شده‌اند که یا باید مقاوم سازی شوند، یا باید تخریب و بازسازی شوند و یا در وضعیت مناسبی قرار ندارند و باید مدارس جدید نوساز در برخی مناطق احداث شود.

اما شرایط مدارس کشور و گسترش عدالت آموزشی هر روز نسبت به روز قبل در حال افزایش است و در سالهای آینده با تخصیص اعتبارات مناسب می‌توانیم این شرایط را به خیلی مطلوب نزدیک کنیم.

مدارس کپری کابوس آموزش و پرورش

در سال های اخیر پدیده «کپر نشینی» در کشور رو به کاهش است، اما هنوز هستند در مناطقی که مردم در کپر زندگی می‌کنند و وضعیت و شرایط مناسبی از نظر بهداشتی و درمانی و دیگر موارد ندارند.

اما در این بین مدارس کپری شاید کابوس آموزش و پرورش شده است، وجود این مدارس حصیری کوچک و تاریک که فاقد هرگونه استانداردهای داخلی و بین المللی است وضعیت نامناسبی را به وجود آورده است که بیشترین دلیل آن زندگی کپرنشینی هم هست.

هر چند که آموزش و پرورش با تلاش‌های فراوان موفق شد تا قسمتی از این مدارس کپری را جمع آوری کند و خبر از عدم وجود هیچ مدرسه کپری در کشور بدهد، اما هنوز در مناطق محروم کشور چنین مدارسی وجود دارد.

رئیسی: مدرسه کپری در کشور نداریم

مرتضی رئیسی معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در تاریخ 12 تیرماه 1394 در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «گفته می‌شود همچنان در جنوب کرمان مدارس کپری وجود دارد، آیا قرار نیست که مدارس کپری برای همیشه در کشور جمع‌آوری شود؟»، اظهار داشت: به هیچ عنوان مدرسه کپری در کشور نداریم و آنهایی که اعلام می‌شود، کلاس درس کپری است.

وی افزود: در هر نقطه کشور که کلاس کپری وجود داشته باشد و مردم به ما اطلاع دهند، به سرعت آنها را جمع‌آوری می‌کنیم، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در استان کرمان با آن مفهومی که از کپر صحبت می‌شود چنین چیزی وجود ندارد و ممکن است کلاس کانکسی باشد، اما کلاس کپری نداریم.

رئیسی در پاسخ به این پرسش که «پیش از این کلاس‌های کپری در کشور وجود داشت و قابل روئیت بود، آیا این موضوع را قبول دارید؟»، گفت: در آنجا به دلیل مشکلات قومیتی که وجود داشت اجازه حضور دانش‌آموزان در مدرسه نزدیک را نمی‌دادند و آنها را به سمت کلاس‌های کپری هدایت می‌کردند یعنی مشکلات اجتماعی وجود داشت زیرا در نزدیکی آنجا مدرسه بود و آنها به کلاس درس نمی‌رفتند.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه وجود کلاس‌های کپری در کشور زاییده مشکلات اجتماعی، قومی، قبیله‌ای و خشکسالی است، تصریح کرد: به استان‌ها اعلام کردیم که اگر اطلاعی در خصوص وجود کلاس کپری دریافت کردید سریعاً کلاس پیش‌ساخته به جای آن احداث شود و اگر ماندگاری مردم در آنجا وجود داشته باشد، کلاس درس ساخته می‌شود.

وجود 10 مدرسه کپری و 18 مدرسه تخریبی در زهکلوت کرمان

به گزارش فارس، جازموریان در جنوب استان کرمان به مرکزیت «زهکلوت»، شهری با امکانات نا مناسب برای زندگی مردم و همچنین تحصیل دانش‌آموزان است.

تحصیل دانش‌آموزان در کپر

وجود مدارس کپری یک واقعیت است

10 روستا مدارس کپری و درختی دارند/ بالغ بر 30 مدرسه تخریبی در جازموریان داریم

حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی نور امام جمعه جازموریان در جنوب استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس و با اشاره به وضعیت مدارس بخش جازموریان، اظهار داشت: آموزش و پرورش در این بخش در ابعاد مختلف مشکل دارد و مدارس کپری، کمبود معلم، کمبود کتاب درسی و نبود امکانات آموزشی و کمک آموزشی وضعیت تحصیل در بخش جازموریان استان کرمان را در شرایط نامطلوب قرار داده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی نور با بیان اینکه جمعیت کلی منطقه جازموریان 54 هزار نفر است، خاطرنشان کرد: مجموعاً 9500 دانش‌آموز در بخش جازموریان وجود دارد که هنوز اداره آموزش و پرورش هم ندارد.

وی تصریح کرد: در این مناطق 10 روستا داریم که دارای مدارس کپری یا مدارس درختی هستند؛ منظور از مدارس درختی این است که دانش‌آموزان زیر سایه درخت تحصیل می‌کنند.

وی به حضور سرباز معلمان در این بخش جنوب کرمان اشاره و خاطرنشان کرد: در برخی مدارس ابتدایی سرباز معلمان به تنهایی 6 پایه تحصیلی دبستان را تدریس می‌کنند که باعث افت کیفیت آموزشی شده است زیرا برخی  دانش‌آموزان پنجم یا ششم دبستان هنوز اسم خود را نمی‌توانند بنویسند.

امام جمعه جازموریان تأکید کرد: بالغ بر 30 مدرسه تخریبی در جازموریان جنوب استان کرمان وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی نور با بیان اینکه به نظر می‌رسد جازموریان از نظر رتبه بیسوادی در کرمان و حتی در کشور رتبه نخست را دارد، خاطرنشان کرد: به علت کمبود و نبود مدرسه و دوری راه خانه دانش‌آموزان تا مدارس بسیاری از بچه‌ها ترک تحصیل می‌کنند و به نظر رتبه نخست ترک تحصیل را هم داشته باشیم.

به گزارش فارس، جازموریان در مجموع 102 مدرسه ابتدایی، 21 مدرسه متوسطه اول و 10 مدرسه متوسطه دوم دارد و در عین ناباوری هیچ مدرسه شبانه روزی در این منطقه محروم وجود ندارد.

از بین این مدارس، جازموریان با مرکزیت زهکلوت دارای 10 مدرسه کپری و 18 مدرسه رو به تخریب است. مدارس این شهر بسیار قدیمی هستند و از هر مدرسه 6 کلاسه، 4 کلاس آن غیر قابل استفاده است.

مدرسه در حال تخریب است

وضعیت اسفناک تجهیزات کلاس درس

 

شرایط این مدارسی که دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کند خطرناک است زیرا هر لحظه امکان تخریب این مدارس وجود دارد.

کمبود معلم در زهکلوت/ فقر و نبود مدرسه باعث ترک تحصیل دانش‌آموزان

به گفته امام جمعه جازموریان، با توجه به اینکه حدود یکماه از سال تحصیلی گذشته است، اما هم‌چنان این شهر با کمبود معلم مواجه است.

گفته می‌شود تعداد زیادی از دانش‌آموزان در این منطقه به علت محرومیت، فقر، نبود مدرسه و یا دوری راه منزل تا مدرسه ترک تحصیل می‌کنند که این موضوع از شرایط نامطلوب حکایت دارد.

با توجه به اینکه زهکلوت در جنوب کرمان واقع شده است، برخی دانش‌آموزان برای رسیدن به مدرسه باید از کوهستان و راه‌های صعب العبور برای رساند خود به مدرسه استفاده کنند که این اتفاق موضوع دیگری است که شرایط ترک تحصیل آنها را مهیا کرده است.

عدم رعایت عدالت آموزشی

مدرسه ای که حتی میز و نیمکت و تخته ندارد

 

آرزوی بچه‌های زهکلوت داشتن میز و نیمکت، توپ فوتبال و طناب است

با بچه‌های یکی از مدارس زهکلوت که هم صحبت می‌شویم از آرزوهای خودشان می‌گویند؛ نشستن پشت نیمکت‌های تمیز و سالم مدرسه، داشتن توپ فوتبال برای بازی و یا داشتن طناب برای بازی کردن از آرزوهای این دانش‌آموزان است.

به گزارش فارس، آیا برای دولت و آموزش و پرورش تهیه چند میز و نیمکت صحیح و سالم و یا توپ فوتبال و موارد دیگر که هزینه‌ای برای دستگاه‌های بزرگی چون آموزش و پرورش ندارد، سخت است؟

همه دانش‌آموزان کتاب درسی ندارند/ برخی شناسنامه هم ندارند

وقتی از وضعیت کتابهای درسی بچه‌های جویا شدیم، تعدادی کتاب درسی داشتند و خیلی‌ها هم کتاب نداشتند. به هر دلیلی کتاب به دست این بچه‌ها نرسیده بود و برای تهیه کتاب مشکل داشتند.

یکی دیگر از مواردی که به ترک تحصیل دانش‌آموزان در این منطقه می‌انجامد، نداشتن شناسنامه است. بسیاری از پدر و مادرها در این منطقه فاقد شناسنامه هستند و در نهایت بچه‌های آنها هم شناسنامه ندارند و به علت نداشتن مدرک شناسایی مدارس از ثبت نام آنها خودداری می‌کنند.

وجود ابهامات در عدم ساخت مدرسه در زهکلوت

یکی از اهالی این منطقه در خصوص چرایی عدم ساخت مدرسه در این منطقه گفت: در شرایطی که کمبود مدرسه داریم خیرین حاضر شدند در این منطقه مدرسه بسازند اما آموزش و پرورش اعلام کرده است که سیاست توسعه در این مناطق ندارد و نمی‌تواند کد جدید برای مدرسه‌ای جدید تهیه کند. البته صحت و سقم این مطلب مشخص نیست اما اگر چنین موضوعی در میان باشد که باید تأسف خورد.

زندگی و تحصیل در کپر

فقر و ترک تحصیل کودکان/قاچاق بنزین و گازوئیل


نوع مطلب : جنوب کرمان، اخبار منطقه بلوچكاره، مطالبات مردمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جیمی نت