تبلیغات
بلوچكاره (قوم کوچ) - گیاهان منطقه بشاگرد
 
بلوچكاره (قوم کوچ)
سلام بر بلوچکاره های: جیرفت، بارز، رودبارزمین، کهنوج، منوجان، نودژ، رودان، رودخانه، میناب؛ سیریک، سندرک، بشاگرد، جاسک، بندرعباس
درباره وبلاگ


قوم بلوچكاره یكی از اقوام اصیل آریایی هستند كه تاریخی پراز فراز و نشیبی داشته ، در گذشته قوم بلوچكاره را قوم كوچ خطاب می كردند ، این قوم در جنوب كرمان ، شرق هرمزگان و غرب بلوچستان ساكن هستند . بنا به نوشته های حكیم فردوسی این قوم قبل از حكومت سلسله كیانیان در همین منطقه ساكن بودند و در تمام جنگ ها از ایران دفاع كردن و هرگز برای حكومت خون كسی را پایمال نكردند .
پس گُستهم اشکش تیز گوش / که با زور و دل بود و با مغز وهوش
یکی گرز دار از نژاد همای / به راهی که جُستیش بودی بپای
سپاهش ز گُردان کوچ و بلوچ / سگالیده جنگ و برآورده خوچ
کسی در جهان پشت ایشان ندید / برهنه یک انگشت ایشان ندید
درفشی برآورده پیکر پلنگ / همی از درفشش ببارید جنگ ...
نگه کرد کیخسرو از پشت پیل / بدید آن سپه را زده بر دو میل
پسند آمدش سخت و کرد آفرین / بدان بخت بیدار و فرّخ نگین

مدیر وبلاگ : امید باغانی بلوچكاره
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : امید باغانی بلوچكاره
گیاهان منطقه بشاگرد
نام گیاهنام لاتینشکل ظاهریمکانهای رویشکاربردها
اشورک کسیرکنیWithania coagulans
درختچه ای کوچک با کرک های خاکستری و شاخه های سخت، 30 تا 90 سانتی متر است. شاخه ها استوانه ای و پوشیده از کرک های انبوه خاکستری یا زرد می باشد. میوه سته به قطر 10 تا 15 میلی متر، کروی، صاف به رنگ زرد و به طور محکم به وسیله کاسه توسعه یافته احاطه شده که در سطح خارج دارای کرک های فلسی است. این گونه خیلی در منطقه نادر می باشد و جزء گونه های 
 در معرض انقراض است. احتمالا در نقاط شرقی بشاگرد بیشتر می باشد.
میوه آن شیرین و برای مداوای زخم مورد استفاده است. در درمان آسم و صفرا مفید است. در درمان ورم چشم و تومورهای بواسیری مورد استفاده است ولی موجب ناراحتی های کبدی می شود.
اشوه کندیکهWithania somniferaدرختچه ای است به ارتفاع 1 تا 1/5 متر با شاخه های برافراشته، پشمالو، برگ ها غالبا به طول 5 تا 10 و به عرض 2/5 تا 5 سانتی متر می باشد. تعدادی از برگ ها بزرگ تر است، تخم مرغی پهن تا نیزه ای پهن به ندرت دایره ای- تخم مرغی می باشد.این گونه خیلی به ندرت در مناطق شرقی بشاگرد رویت می گردد و در حال از بین رفتن می باشد و جزء گونه های در معرض نابودی است. در گذشته در مسیرهای ایرانشهر به چابهار در اطراف نیک شهر پایه های قابل توجهی وجود داشت که امروزه مشاهده نمی شود. ریشه آن مقوی، شفابخش و در معالجه سل، لاغری کودکان و ناتوانی های ناشی از کهولت و در رماتیسم و سوء هاضمه استفاده می شود و همچنین دارای خواص مخدر، مدر است. پودر ریشه و برگ آن برای زخم معده و تورم های دردآور به کار می رود. ضمنا گاهی میوه های آن همانند صابون مورد استفاده است. جوشانده آن برای سرماخوردگی مناسب است. دم کرده پوست آن برای آسم و ناراحتی های قفسه سینه مصرف می شود.
انجرهBlepharis ciliarisبوته ای است به ارتفاع تا 30 سانتی متر، به رنگ سبز روشن نقره ای، ساقه و انشعابات آن باریک است، برگ ها باریک و بلند و معمولا دارای دو جفت خار بلند جانبی و یک خار انتهایی می باشد.این گیاه در منطقه چندان قابل توجه از نظر رویش نیست و به ندرت در مناطق کوهستانی مرتفع مشاهده می شود.بذرهای آن خاصیت دارویی داشته، مدر و برای درد چشم و گوش مورد استفاده قرار می گیرد. در بشاگرد برگ خام آن را برای درد سینه می خورند.
اورسJuniperus macropodaدرختی سوزنی برگ، همیشه سبز و به ارتفاع 4 تا 15 متر. پوست قهوه ای قرمز با فیبرهای طولی که از تنه به صورت نوارهای عمودی جدا شده می ریزد. گل ها تک جنسی هستند ولی روی یک درخت به صورت یک پایه می باشد. 
در ارتفاعات خیلی بالای منطقه به خصوص در کوه های بلند، دموگ، دستگرد، در گازکوه، جخیش و پشگرم دیده می شود.به علت طول بسیار زیاد آن (تا 20 متر) در ساختمان های قدیمی به عنوان تیر سقف مورد استفاده بوده است. عطر و نرمی چوب آن برای مدادسازی بی نظیر است.
ایشوهRhazya strictaدرختچه کوچک برافراشته معمولا تا 70 سانتی متر و گاهی تا یک متر ارتفاع است. شاخه ها پوشیده از برگ های برافراشته می باشند که تقریبا به صورت عمودی قرار دارند. برگ ها بدون پایک، ضخیم، متناوب به طول 7 تا 12 سانتی متر و به عرض 1/2 سانتی متر، به شکل نیزه ای-نواری یا بیضی-نیزه ای، در انتها با زاویه تند و بدون کرک، رگبرگ های کناری مشخص نیستند ولی رگبرگ های میانی برجسته است.این گونه در بشاگرد انتشار گسترده ای دارد. از غرب سندرک تا مناطق شرقی مشاهده می شود. در نواحی مرکزی بشاگرد از کف دره ها تا دامنه پایین تپه ها و کوه ها مشاهده می شود.شیره گیاه را با شیر مخلوط نموده و برای جوش های پوستی به کودکان می دهند. دم کرده آن برای گلودرد، تب خفیف، ضعف و ناتوانی عمومی مفید است. این گیاه ضد کرم بوده و برای معالجه درد چشم و دندان مورد استفاده می باشد.
آرچنAmygdalus stocksianaدرختچه ای بزرگ یا درخت کوچک بدون خار است. معمولا فرم درخت با ساقه های متعدد و گاهی واحد دارد و ارتفاع آن به 4 متر می رسد. پوست تنه خاکستری تیره، برگ ها کشیده، پهن با حاشیه نسبتا صاف است.در ارتفاعات 1600 متر و گاهی 1700 متری در کوه های بلند به خصوص کوه مهراب دیده می شود.یکی از گونه های مهم همراه جنگل های زیتون بوده و ارزش زیادی در ترمیم و ایجاد پوشش انبوه چوبی با ارتفاع قابل توجه دارد.
آرچنAmygdalus wendelboiدرختک یا درختچه بزرگ بی خار به ارتفاع تا 4 متر یا کمی بزرگتر. پوست آن قهوه ای زیتونی درخشان است، پهنه برگ بیضی تا تخم مرغی وارونه، انتهای برگها نوکدار و قاعده آن کمی گوه ای می باشد.این گونه در ارتفاعات بلند غالبا بیش از 1700 متر مشاهده می شود و در مناطق مجاور بشاگرد در کوه بلند گنو در بندرعباس دیده می شود.یکی از گونه های مهم همراه جنگل های زیتون بوده و ارزش زیادی در ترمیم و ایجاد پوشش انبوه چوبی با ارتفاع قابل توجه دارد.
بستلSageretia theaدرختچه بزرگی است که ارتفاع آن به 2 تا 3 متر می رسد. شاخه های بدون کرک و خاکستری رنگ آن انشعابات متعدد و تا حدی به هم پیچیده دارد. شاخه ها غالبا کج هستند و درختچه فرم منظمی پیدا نمی کند وغالبا خمیده است.تقریبا در تمامی کوهستان های مرتفع به خصوص از 1500 متر به بالا دیده می شود ولی به صورت تک درختچه و به عبارت دیگر خیلی پراکنده است.این درختچه از نظر خوراکی و دارویی مورد توجه مردم منطقه قرار دارد، طعم شیرین میوه، خاصیت ملین آن و به خصوص به عنوان تصفیه کننده خون مورد علاقه ساکنین بشاگرد می باشد.
بوئنگSalvia macilentaبوته یا درختچه کوتاه به ارتفاع غالبا 30 گاهی تا 50 سانتیمتر، دارای شاخه های متعدد، سخت و محکم و برافراشته است. شاخه های مسن خاکستری تیره و شاخه های جوان خاکستری روشن است. آن هایی که تازه سبز شده است سبز تیره می باشد.این گونه در بشاگرد انتشار وسیعی دارد و بین ساکنین منطقه به خاطر استفاده ای که از آن می کنند شهرت دارد. اما انبوهی آن خیلی کم و به طور پراکنده دیده می شود.دم کرده گیاه برای تقویت معده، ضد نفخ و ضد رماتیسم، همچنین برای تسکین خارش ها استفاده می شود. بذر آن برای سرفه و پودر دانه های آن برای تسکین درد دندان مورد استفاده است.
بوئنگSalvia santalinifoliaاین گونه نیز بوته ای بوده و به ارتفاع حدود 30 سانتی متر می رسد ولی معمولا کوچک تر است. برگ ها به رنگ سفید خاکستری، در حاشیه سینوسی، برگ ها گاهی شانه ای، برگ ها سبز تیره در حاشیه صاف می باشد.این گونه به ندرت دیده می شود.درمان ناراحتی های گوارش، نفخ و کاهش دردهای عضلانی است. در درمان گلودرد و ناراحتی های لثه موثر است. محرک و آرام بخش سیستم عصبی است.
بی پتکPopulus euphraticaدرختی است خزان کننده متوسط به ارتفاع تا 15 متر با پوست خاکستری روشن ضخیم و با برجستگی های طولی، قطر تنه گاهی به 70 سانتی متر می رسد. برگ ها در روی تاج یا شاخه های بالغ پهن و بادبزنی شکل، لوبدار یا دانه دار- کنگره دار است و در قاعده دارای 3 تا 5 رگبرگ می باشد. طول آن ها غالبا 5 تا 7/5 سانتی متر است. دمبرگ به طول 1/3 تا 5 سانتی متر می باشد که معمولا دارای دو غده بزرگ نزدیک به پهنه برگ است.این درخت فقط در مجاورت خاک های مرطوب کناره رودخانه ها و آب های شیرین است و با توجه به سیستم ریشه ای پراکنده که ایجاد جست می کند نقش عمده در حفاظت خاک های کناره و بستر رودخانه دارد. در بشاگرد نیز در کنار رودخانه های بیورج، روخانه انگهران و رودخانه جغین یافت می شود.مهم ترین ویژگی این گونه گیاهی حفاظت کناره رودخانه است. پوست درخت به عنوان ضد کرم روده مورد استفاده است و همچنین برگ های آن مانند برگ های بید تب بر است.
پاوندرPycnocycla bashagardianaگیاهی است چوبی، بوته ای یا درختچه کوچک به ارتفاع تا 60 سانتی متر، به رنگ سبز آبی، بدون کرک یا دارای کمی کرک در شاخه های سالانه یا دوسالانه. شاخه های مسن تا قطر 10 سانتی متر شیاردار است. برگ ها میله ای بدون انشعاب، ظریف و درخشان غالبا سبز کمی مایل به زرد به طول تا 12 سانتی متر می باشد. در قاعده پهن شده و ساقه آغوشی می گردد.این گونه انتشار وسیعی در بشاگرد دارد و تقریبا در تمامی کوهستان های بدون خاک منطقه در سخت ترین شرایط پایداری می کند. هنگامی که شیب بعضی دامنه ها زیاد و سطح سنگ ها تقریبا صاف و لغزان است، پایه هایی از این گونه تنها گیاه دامنه را تشکیل می دهد.
گل های آن را به صورت دم کرده برای درمان شکم درد مورد استفاده قرار می دهند. برای حفاظت خاک گونه بی نظیری است، در استقرار پوشش گیاهی دامنه های عاری از خاک و گیاه نقش مهمی می تواند داشته باشد.
پاهEuphorbia laricaدرختچه ای است تقریبا بی برگ و یا با برگ های باریک و کوچک شده، همیشه سبز با انشعابات متعدد برافراشته که به طور انبوه از قاعده درختچه تا ارتفاع 1/5 متر از سطح زمین بالا می آیند. انشعابات آن حالت متورم دارند و بی شباهت به خانواده کاکتوس نیستند.در اکثر دامنه های کوهستانی بشاگرد مشاهده شده و گاهی نیز در شرایط سخت و جایی که همه گیاهان از بین رفته تنها گونه باقیمانده است که فضای سبز به صورت لکه های پراکنده ایجاد می کند.حفاظت از خاک و مقاومت آن به گرما و خشکی بسیار قابل توجه می باشد. شیرابه آن در از بین بردن زگیل های روی پوست بسیار موثر بوده، ضد اسهال خونی است. جوشانده آن برای آسم و آلودگی های برونشیتی مفید است.
پوتوراکGrewia tenaxدرختچه ای بزرگ، با شاخه های انبوه متعدد به ارتفاع تا 2 متر است. برگ ها ساده بیضی شکل 1/5 تا 2/5 سانتی متر و بدون کرک، با حاشیه دندانه دار تیز و با سه رگبرگ برجسته می باشد. گل ها منفرد و یا جفت و در مقابل برگ ها ظاهر می شود. گلبرگ ها کوچک و سفید با پرچم های بلند بیرون آمده است.در مناطق کوهستانی نسبتا مرتفع منطقه مانند کوه های درجگ، مهراب، کوه های مناطق گهرکوه، به مقدارکم مشاهده می شود.میوه های آن مورد تغذیه پرندگان است. گل های آن مورد توجه زنبورعسل است. جوشانده چوب آن برای معالجه سرفه و درد پهلو مورد استفاده قرار می گیرد. پوست آن برای ناراحتی های مجاری ادرار مفید است.
پیرSalvadora oleoidesدرختی است کوچک و همیشه سبز به ارتفاع تا 5 متر و گاهی بلندتر. شباهت بسیاری با درخت چوج S.persica دارد به نحوی که از طریق ظاهر درخت و برگ ها تشخیص این دو گونه بسیار مشکل است. مشخصات گل آذین خیلی به هم نزدیک می باشد.این گونه در مرز شرقی بشاگرد با بلوچستان دیده می شود و بهتر و بیشتر از چوج قادر به استقرار در دامنه های صخره ای است.میوه آن اشتهاآور، ملین، ضدکرم، باخاصیت پادزهری است. در معالجه بواسیر، غدد، برونشیت و بیماری های طحال و آب آوردگی شکم به کار می رود.
پیمائوکAsphodelus tenuifoliusگیاهی است یکساله به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر، گلها سفید و روی گل آذین کشیده بلند به صورت تنک قرار دارند. میوه کپسول تقریبا کروی به قطر 4 تا 5 میلی متر است.این گونه غالبا به صورت علف هرزه در جنوب و کشورهای شمال آفریقا و پاکستان و هندوستان است. در خاکهای لیمونی مشاهده می شود و در بشاگرد انتشار وسیعی ندارد.ریشه آن از از قدیم برای تولید چسب به نام سریشم در نجاری مورد استفاده بوده است. بذرهای آن مدر بوده و به صورت مصرف خارجی برای درمان مورد استفاده اند.
تراتHaloxylon salicornicumدرختچه ای است به ارتفاع 1 متر با انشعابات متعدد، بدون برگ، ساقه و شاخه ها زرد رنگ پریده است و هنگام خشک شدن سیاه نمی شود. شاخه های جوان بند بند، در محل بندها دو نوک مثلثی کشیده می شود که معادل برگ ها بوده و درون آن کرکی است. گل ها در خوشه های برافراشته و برگ های آن به طول 1/5 میلیمتر و تقریبا بیضی شکل می باشند.این گونه در غرب بشاگرد در دشت های کم ارتفاع خاک های شنی یا شنی رسی نسبتا شور مشاهده می شود.مناسب کشت در خاک های شور نسبتا سبک است. گیاه کلا سمی است.
نوع مطلب : معرفی، مرکز و شرق هرمزگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 7 اردیبهشت 1397 11:23 ب.ظ

Thank you! Awesome stuff.
click now buy cialis brand cialis tablets cialis prezzo al pubblico we recommend cialis info get cheap cialis cialis canada on line buy cialis cheap 10 mg click here to buy cialis buy cialis sample pack cialis kaufen wo
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:28 ب.ظ

Valuable tips. Cheers!
where to buy viagra online buy real viagra how to buy viagra online uk buy viagra canadian pharmacy buy viagra cvs where can i order viagra purchase viagra buy generic viagra uk cheap viagra with prescription can i buy viagra over the counter
شنبه 18 فروردین 1397 08:10 ق.ظ

Amazing a lot of good advice.
weblink price cialis cialis generico low dose cialis blood pressure buying cialis in colombia where cheapest cialis il cialis quanto costa 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis online holland cialis baratos compran uk cialis for bph
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جیمی نت