تبلیغات
بلوچكاره (قوم کوچ) - گیاهان منطقه بشاگرد2
 
بلوچكاره (قوم کوچ)
سلام بر بلوچکاره های: جیرفت، بارز، رودبارزمین، کهنوج، منوجان، نودژ، رودان، رودخانه، میناب؛ سیریک، سندرک، بشاگرد، جاسک، بندرعباس
درباره وبلاگ


قوم بلوچكاره یكی از اقوام اصیل آریایی هستند كه تاریخی پراز فراز و نشیبی داشته ، در گذشته قوم بلوچكاره را قوم كوچ خطاب می كردند ، این قوم در جنوب كرمان ، شرق هرمزگان و غرب بلوچستان ساكن هستند . بنا به نوشته های حكیم فردوسی این قوم قبل از حكومت سلسله كیانیان در همین منطقه ساكن بودند و در تمام جنگ ها از ایران دفاع كردن و هرگز برای حكومت خون كسی را پایمال نكردند .
پس گُستهم اشکش تیز گوش / که با زور و دل بود و با مغز وهوش
یکی گرز دار از نژاد همای / به راهی که جُستیش بودی بپای
سپاهش ز گُردان کوچ و بلوچ / سگالیده جنگ و برآورده خوچ
کسی در جهان پشت ایشان ندید / برهنه یک انگشت ایشان ندید
درفشی برآورده پیکر پلنگ / همی از درفشش ببارید جنگ ...
نگه کرد کیخسرو از پشت پیل / بدید آن سپه را زده بر دو میل
پسند آمدش سخت و کرد آفرین / بدان بخت بیدار و فرّخ نگین

مدیر وبلاگ : امید باغانی بلوچكاره
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : امید باغانی بلوچكاره
رشکRumex vesicariusگیاهی است یکساله و یک پایه، بدون کرک که ساقه ها از نزدیک ریشه منشعب شده و نسبتا گوشتی، سبز رنگ پریده به ارتفاع 15 تا 30 سانتی متر است. برگ ها 2/5 تا 7/5 سانتی متر، در انتها با نوک کند یا کمی تند، تخم مرغی- بیضی یا متمایل به مستطیل است. میوه آن به قطر 1/3 سانتی متر سفید یا ارغوانی است.این گونه به طور پراکنده در مناطق کوهستانی بشاگرد و همچنین کناره های رودخانه یا مسیل های نسبتا مرطوب دیده می شود.برگ های این گیاه به علت ترش و خوشمزه بودن به عنوان سبزی مورد استفاده اهالی قرار می گیرد. ریشه های آن ملین است و به طور کلی این گیاه در دفع سموم بدن و همچنین سنگ کلیه موثر می باشد.
تولوموچPteropyrum scoparium
 Pulicaria arabica
درختچه ای است به ارتفاع تا 1/5 متر با انشعابات خیلی متعدد، بدون کرک با شاخه های خاکستری صاف یا کمی سفید، منقط به فلس های کوچک یا برجستگی های زگیل مانند. برگ ها مجتمع به تعداد 3 تا 6، گوشتی، گرزی یا میله ای شکل و سبز درخشان به طول تا 2 سانتی متر هستند که به طور انبوه روی شاخه ها قراردارند به نحوی که گیاه در سرآغاز فصل رویش کاملا سبز پر پشت می گردد.در بعضی نواحی گونه غالب می گردد مانند شمال غرب سردشت در دامنه های مشرف به شهر بابک. در مناطق مرکزی بشاگرد بیشتر دیده می شود.درختچه ای است که از نظر ایجاد پوشش چوبی حائز اهمیت است و با توجه به مقاومت آن به خشکی و استعداد استقرار در دامنه های تپه ماهوری مورد استفاده در احیای پوشش گیاهی خواهد بود. مانند دیگر درختچه ها، چوب آن به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.
تهمPergularia tomentosaدرختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 1/5 متر و تمامی اندام ها پوشیده از کرک است. شاخه های مسن موج دار و شاخه های جوان حالت رونده و پیچیده دارند. گیاه به رنگ سبز مایل به خاکستری یا نقره ای است. برگ ها متقابل، قلبی شکل به ابعاد 3/3 سانتی متر می باشد.این گونه به طور خیلی پراکنده در بشاگرد مشاهده می شود و نقش مهمی در سازندهای گیاهی ندارد.برای دفع کرم روده مورد استفاده است.
جگDalbergia sissooدرختی است بزرگ، خزان کننده با تاج نسبتا سبک یا تنک و با تنه قدری خمیده. پوست آن به ضخامت 2/5 سانتی متر به رنگ خاکستری است. برگ ها مرکب، دارای 3 تا 5 برگچه می باشند که به طور متناوب روی محور برگ قرار می گیرند.
این گونه از ارتفاعات نسبتا زیاد منطقه تا دره های کم ارتفاع انتشار دارد. در مسیر کوه مهراب تا ارتفاع 1450 متر مشاهده شده است.در صنعت کاردسازی که در بشاگرد در مقیاس کوچک وجود دارد، از چوب جگ برای تهیه دسته کارد استفاده می کنند. پوست و چوب این درخت تند، تیز و گس است و برای قوه باء، سقط جنین و به عنوان خلط آور، دفع کرم، ضد سوختگی و اشتهاآور به کار می رود، تشنگی و تهوع را کاهش می دهد.
چوجSalvadora persicaدرخت کوچکی است همیشه سبز و به ارتفاع 7 متر، گاهی در شرایط مناسب بیشتر، دارای شاخه و انشعابات متعدد، پوست تنه خاکستری یا نخودی رنگ برجسته و با شیارهای طولی، چوب آن زرد مایل به سفید است. شاخه های انتهایی آویزان و با خطوط یا نوارهای طولی ظریف، درخشان و تقریبا سفید می باشد.این گونه در هیچ یک از مناطق مرکزی و شمالی بشاگرد مشاهده نمی شود ولی در مجاورت بشاگرد یا مناطق مجاور خود به سمت جنوب غرب، جایی که دشت های کم ارتفاع قرار دارند و همچنین از سمت شرق بشاگرد به سوی بلوچستان دیده می شود.میوه آن شیرین، مقوی باء، زهرکش، مقوی معده، اشتهاآور و خلط آور است.
خاسه روکDaphne mucronataدرختچه ای است معمولا به ارتفاع تا 2 متر گاهی بیشتر، با انشعابات زیاد، شاخه های جوان دارای کرک های ریز و انبوه است. برگ های باریک و بلند آن همیشه سبز می باشد. طول برگ ها 2/5 تا 5 سانتی متر و عرض آن ها 5 تا 10 میلی متر است. گل ها سفید با لکه های ارغوانی و میوه سته نارنجی رنگ است.در بشاگرد به تعداد خیلی کم در مناطق کوهستانی بلند معمولا بیش از 1500 متر مشاهده می شود، که نقش قابل توجهی از نظر جوامع گیاهی ندارد.در ارتفاعات زیاد بعد از تخریب جنگل این گونه معمولا مستقر شده و با ایجاد  پوشش همیشه سبز نقش قابل توجهی را در حفاظت خاک بازی می کند. پوست و برگ های آن برای درمان ناراحتی های جلدی مناسب است. برگ های له شده آن به همراه روغن به عنوان ضماد و مرهم برای جوش و کورک مورد استفاده است.
خورانشOtostegia persicaدرختچه ای است به ارتفاع 1/5 متر. شاخه ها 4 وجهی، برگ ها بادبزنی، در حاشیه بالا دندانه دار، کنگره دار، برگ ها متقابل و یا 4 عدد در یک پیرامون می باشند.این گونه در بشاگرد انتشار وسیعی داشته و در تشکیل پوشش گیاهی نقش قابل توجهی دارد.
شیره برگ های آن برای مداوای لثه و تورم چشم مورد استفاده است. مردم منطقه نیز معتقدند که این درختچه در درمان مالاریا نیز موثر است. همچنین در درمان تنظیم فشارخون و کاهش چربی خون مورد استفاده قرار می گیرد.
خورشTaverniera sparteaدرختچه ای است به ارتفاع تا 2 متر با شاخه های متعدد برافراشته، سیمای درختچه جمعا حالت هرمی- استوانه ای به رنگ نقره ای دارد. شاخه پوشیده از کرک های انبوه ابریشمن سفید است.این گونه در بشاگرد تقریبا در بستر و یا در کناره های تمامی مسیل ها مشاهده می شود. هرگز وارد دامنه های کوهستانی که غیر مسیل می باشد نمی گردد.
این گونه گیاهی برای ایجاد تراکم پوشش گیاهی رودخانه های منطقه همراه با گز و درخت های کنار و کهور به خاطر تثبیت ازت مورد استفاده قرار می گیرد.
خون دارEphedra gerardianaدرختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 1/2 متر ساقه چوبی، شاخه ها سبز و بدون برگ و برافراشته اند. فواصل میان گرهی به طول 1/3 تا 3/8 سانتی متر و شیاردار می باشند.گاهی در ارتفاعات مشاهده می گردد.به دلیل پوشش انبوه سهم مهمی در نگهداری از خاک به عهده دارند. میوه های گوشتی آن مورد تغذیه پرندگان و بعضی جانوران دیگر قرار می گیرد. در درمان برونشیت، ناراحتی های قفسه سینه و به عنوان خلط آور و مسکن سرفه و ضدآسم مورد استفاده اند.
دازNannorrhops ritchieanaنخل کوتاه به ارتفاع تا 3 متر است. برگ ها پنجه ای به رنگ سبز کبود می باشد. برگ ها از یک ریزم زیرزمینی به طول 2 تا 3 متر و ضخامت حدود 8 سانتی متر به وجود می آیند. گاهی این نخل ایجاد ساقه بلند کرده و تا 6 متر ارتفاع می رسد و برگ ها از ساقه به وجود می آیند.این گیاه انتشار وسیعی در قسمت های عمده بشاگرد دارد. از کف مسیل ها تا گاهی دامنه های مرتفع کوهستانی و در درون دره ها یا گودال ها قرار دارد. این گونه مختص بسترهای پست، دشت های کم ارتفاع نسبتا مرطوب و آبراهه ها و مسیل ها می باشد.
حصیرهای مورد استفاده در ساختن کپر و همچنین پوشش کف زمین داخل کپر از داز است. از برگ های داز در ساخت کیف و کفش و جارو و طناب استفاده می شود. میوه های داز خوراکی است و به آن تیلگ می گویند و از هسته آن تسبیح درست می کنند.
دفTaverniera  nummulariaدرختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 60 سانتی متر، ساقه ها با کرک های پراکنده به رنگ خاکستری سفید، کرک های کوتاه تا خوابیده. گوشوارک ها به طول 2 تا 5 میلی متر. برگ ساده و یک برگچه ای است. برگ ها تقریبا بدون کرک یا با کرک های در سطح رو پراکنده یا خوابیده انبوه که رنگ سفید خاکستری به آن می دهد.این گونه در مناطق شرقی بشاگرد مشاهده گردیده و تا نیک شهر و سپس چابهار ادامه می یابد.از نظر کاربرد مشابه لاتی T.cuneifolia است.
دهیرLycium shawiiدهیر درختچه ای است بلند و خاردار که ارتفاع آن گاهی به 3 متر یا بیشتر می رسد و شاخه های متعدد برافراشته تولید می کند. میوه سته به رنگ قرمز روشن یا نارنجی به قطر حدود 5 میلی متر و خوراکی است.در دامنه ها و دره های رو به شمال مشاهده می شود. در مناطق مرکزی بشاگرد مانند درنگ مدو جمعیت زیادی در آبراهه ها و زمین های پست و گودالی یا مسیل ها یافت می شود.در تثبیت خاک مسیل ها و زمین های شنی بسیار موثر است. خون را تقویت می نماید. در درمان خارش های شدید بدنی و دندان درد مورد استفاده است. شیره برگ آن قدرت بینایی را افزایش می دهد.
روز گردشCleomeگیاهانی هستند با غدد زیاد در سطح برگ ها یا ساقه آن ها، زائدها غالبا چسبناک هستند و بوی نامطبوع دارند. همگی گونه های این گیاهان علفی هستند.
چند گونه از این جنس به طور بسیار نادر در  منطقه بشاگرد دیده می شود.برگ ها و ریشه این گیاهان محرک، ضد تورم لثه و دفع کننده کرم روده و معالج رماتیسم و تومور و تورم هستند. برگ های این گیاه همچنین برای درمان برص خوب می باشد.
روئین تاجOldenlandia retrosaگیاه بوته ای است به ارتفاع تا 45 سانتی متر با انشعابات دو یا سه شاخه ای که بسیار نازک و به رنگ سبز مایل به زرد می باشد. برگ ها متقابل، معمولا کوچک و باریک است و گل ها کوچک به رنگ سفید به تعداد 2 یا 3 عدد روی پایک نازک جانبی قرار دارد. میوه کپسول کروی است و پس از رسیدن کامل کاهی رنگ می گردد.این گونه به طور خیلی پراکنده در منطقه مشاهده می گردد و نقش چندانی در ایجاد پوشش گیاهی ندارد.برای درمان سوختگی و دفع کرم مورد استفاده است.
رهکHelianthemumبوته ای است به ارتفاع تا 40 سانتی متر با انشعابات باریک و متعدد که غالبا به رنگ خاکستری تا نقره ای است. به خصوص در زمستان روی دامنه ها هنگامی که گیاه بدون برگ یا کم برگ است رنگ خاکستری روشن یا نقره ای آن این گونه را از بقیه گیاهان متمایز می سازد.این گونه بوته ای انتشار وسیعی در بشاگرد دارد و در مناطقی که قارچ دنبلان تولید می شود حضور دارد.تولید قارچ دنبلان که در منطقه آگهر، آخر، گوشک گفته می شود وابسته به حضور این گونه است و لذا با توجه به ارزش غذایی دنبلان حفظ این گونه ضروری است. همچنین نقش عمده در حفاظت خاک دارد.
زامورCocculus pendulusاین گیاه چوبی بالا رونده بوده و از درختانی مانند کنار، جگ و کهور در منطقه بالا می رود. به ندرت هنگامی که درخت نباشد از دامنه های کوه از تخته سنگ ها آویزان می شود. قطر ساقه این گیاه در جنوب کشور گاهی از 20 سانتی متر نیز تجاوز می کند، گلها جانبی و تک جنسی است. میوه شفت و به رنگ قرمز یا نارنجی است.این گونه در دامنه های کوهستانی پر درخت بیشتر دیده می شود ولی به دلیل قطع بی رویه درختان در دامنه های کوهستان های بلند منطقه به طور خیلی نادر مشاهده می شود.این گیاه تاج درختان بزرگ را به شدت اشغال کرده، با آویزان شدن خود منظره بسیار جالبی ایجاد می کند که در آرایش پارک ها از نظر زیبایی منظره بسیار قابل توجه است و برای از بین بردن تب های نوبه ای به کار می رود.
زربروکPlatychaete aucheriبوته ای است به ارتفاع تا50 سانتی متر. تمامی گیاه دارای کرک های پراکنده و غده ای می باشد. ساقه گل دهنده عمیقا دو شاخه و علفی و به طور قوسی برافراشته است. در قسمت پایین به طور انبوه و در قسمت بالا به طور تنک برگ دار است. برگ ها کاغذی با رگبرگ میانی برجسته هستند.انتشار آن در مناطق شمال غرب بشاگرد بین سندرک و جغین است. در خارج از بشاگرد در دامنه های کوه های فینو، سیرمند تا کرمان دیده می شود.در جهت ایجاد پوشش متراکم در سازندهای کنگلومرایی با مورفولوژی دشتی- تپه ماهوری گونه بسیار ارزنده ای است و در معالجه آسم بسیار موثر است.
زیره سیاهBunium Persicumدارای غده زیرزمینی است. هر چتر دارای 20 تا 30 گل است. دانه باریک و نواری به رنگ خاکستری مایل به سیاه است.
در ارتفاعات بالای کوه های مهراب، درگاز، دستگرد، مرگ بمبارک، لنگران و هولوموک مشاهده می شود.
به عنوان طعم دهنده مواد غذایی استفاده می شود و همچنین ضدعفونی کننده و تقویت کننده معده است. قدرت بینایی را افزایش می دهد. ضد نفخ، خلط آور و مدر می باشد. اشتها را زیاد می کند و برای افزایش شیر استفاده می شود.
سگ دندانPycnocycla musiformisگیاه پایا و بوته ای است به ارتفاع 20 تا 55 سانتی متر، برگ های آن دارای تقسیمات 3 تا 5 تایی، باریک و خطی به طول 4/5 سانتی متر می باشد. گاهی بلندتر، در سطح شیاردار، دمبرگ تقریبا معادل طول برگ است. پایک گل برافراشته، بدون برگ به ارتفاع 15 تا50 سانتی متر، در انتها به تعداد زیادی گل که به صورت کروی یا چتری قرار دارد منتهی می شود.انتشار این گونه در ارتفاعات بالای بشاگرد و مناطق مرزی آن با کرمان است و نقش مهمی در ایجاد پوشش بشاگرد ندارد.این گونه از نظر کاربرد به نظر می رسد پایداری گونه P.bashagardiana را نداشته باشد.
سگدرCapparisبه صورت یک درختچه یک متری با برگ های نسبتا ضخیم و خارهای سخت برگشته است. گیاهانی هستند خاردار، خارها از تغییر شکل گوشوارک ها در قاعده برگ به وجود آمده اند، به صورت درختچه های 1 متری با برگ های نسبتا ضخیم و خارهای سخت برگشته می باشد. دارای گلبرگ های سفید و با پرچم های متعدد ارغوانی می باشند.یک گونه از این گیاه به نام سگدر(Sagder) در مسیر روستای سیت مشاهده گردیده و گونه دیگر این گیاه به نام C.spinosa و بیشتر در شمالغرب بشاگرد مانند مناطق شمالی و غرب سندرک دیده می شود.این گونه گیاه ها همگی جزء محرک ها، ضد ورم لثه و ضد تشنج است. در مداوای نقرس، کم خونی و تنظیم قاعدگی، ضعف اعصاب، و حالات عصبی مورد استفاده اند. پوست ریشه ملین، مقوی، خلط آور و دافع کرم روده می باشد.
سوتهFrancoeuria undulataبوته ای است به ارتفاع 30 تا60 سانتی متر دارای شاخه های متعدد و به شدت در هم رفته که در قاعده چوبی هستند. این شاخه ها برافراشته و پر برگ و پوشیده از کرک های نازک و بلند موجدار می باشند. گلبرگ ها زرد پررنگ می باشند. کاکل بذرها به طول 2 تا 3 میلی متر و در قاعده بر روی یک حلقه چسبیده اند، طول آن ها سه برابر طول خود بذر است.این گونه به طور پراکنده در مناطق نسبتا شنی و دشت های منطقه دیده می شود.گیاه خشک شده را به صورت پودر به عنوان مرهم زخم در جانوران مانند گاو استفاده می کنند.این گیاه در معالجه اسهال خونی موثر است. 
فرشمReseda aucheriبوته ای است به ارتفاع تا 50 گاهی هم تا60 سانتی متر، دارای شاخه های متعدد برافراشته و از قاعده چوبی است. برگ ها یا تخم مرغی به ابعاد 4 در 6 سانتی متر با حاشیه صاف و انتهای گرد و یا نواری به طول 5 سانتی متر وعرض 1 سانتی متر با حاشیه موجدار و انتهای نوک دار می باشد.این گونه به طور خیلی پراکنده در مناطق مختلف به خصوص مرکزی و شرقی دیده می شود.ریشه های این گیاه ملین و مقوی باء و ضمنا مدر می باشد. دانه های له شده آن به صورت استعمال خارجی برای رفع التهاب به کار می رود. این گیاه برای رفع تشنگی بسیار مفید است. خیلی خنک کننده می باشد و برای افرادی که در معرض تشنگی قرار دارند جویدن برگ های آن کمک زیادی در رفع عطش می کند.
کاشSaccharum ravennaeیکی از گندمی های خیلی بزرگ محسوب می شود. با انبوهی از برگ های بلند نواری، که شکل زیبایی به گیاه می دهد. ارتفاع آن گاهی از 3 متر تجاوز می کند و به 4 متر می رسد. ساقه آن با گره های متعدد در طول خود می باشد. برگ ها نواری و به بلندی تا یک متر می رسد، در قاعده دارای کرک های بلند ابریشمی خشن است. حاشیه برگ ها زبر و رگبرگ میانی نسبت به کل سطح برگ پایین تر قرار می گیرد.کاش بلندترین گرامینه با انتشار وسیع در مسیل ها می باشد. غالبا همراه با گز در بستر رودخانه های بزرگ فصلی مشاهده می شود.ساقه های آن مانند نی سخت و قابل استفاده برای قلم خط می باشد. ریشه های آن آرام بخش و مدر است.
کپوکCousinia stocksiiدرختچه ای است با انشعابات زیاد به ارتفاع تا 60 سانتیمتر. ساقه اصلی خاکستری تیره، قسمت بالای تاج با انشعابات باریک علفی و به شدت خاردار است. ساقه های گل دهنده متعدد باریک، شکننده و جمعا با آرایش دیهیمی است.این گونه در بشاگرد انتشار نسبتا وسیعی دارد.با توجه به این که درختچه بسیار مقاوم به خشکی است و به علت خاردار بودن کمتر مورد تغذیه دام می باشد، لذا برای احیای دامنه های خرده سنگی گونه مناسبی است. از کاربرد دارویی آن اطلاعی در دست نیست.
کرتAcacia ehrenbergianaدرختچه بزرگ و درخت کوچک، با یک تنه و ارتفاع حدودا تا 5 متر است. شاخه های خاردار و برگ ها مرکب دوشانه ای زوج دارد.
در دامنه های رو به جنوب و ارتفاعات کمتر از 1100 متر مشاهده می شود.
جنگل کاری در دامنه های رو به جنوب جهت احیاء و ترمیم پوشش گیاهی، برای تثبیت ازت، تولید چوب سوخت، تولید نوش و گرده برای زنبورعسل
کرتوسGaillonia aucheriدرختچه ای است کوچک با انشعابات گسترده به ارتفاع 1 متر، شاخه ها سخت، خار مانند و به رنگ سفید. برگ ها خیلی کوچک به طول 1/5 سانتی متر، متقابل یا در پیرامون های 3 تایی قرار دارند. قاشقی، نواری یا سوزنی و کمی گوشتی و به رنگ سبز تیره هستند. گوشوارک ها دندانی شکل و گلبرگ ها سفید هستند.این گونه بیشتر در مسیل های سنگلاخی مشاهده می شود و بیشتر در شمال سندرک تا جغین در جامعه های گز انتشار دارد.گیاه دارویی خوبی برای گلودرد و فشار خون است و برای این منظور برگ های آن را مانند سیگار می کشند، گیاه را در آب خیس کرده، آب آن را برای شستن کودکانی که دارای درد شکم هستند به کار می برند.
کرخوکSophora griffithiiدرختچه ای است با انشعابات متعدد برافراشته، راست به ارتفاع تا 3 متر به ندرت بیشتر، شاخه ها با کرک های کوتاه و انبوه سفید. برگ ها مرکب، تک شانه ای فرد به طول 10- 15 سانتی متر دارای 10 تا 20 جفت برگچه به اضافه برگچه انتهایی است.انتشار این گونه در کوهستان ها و دامنه کوهستانی مناطق مرکز تا شمالی می باشد. غالبا در دامنه های رو به شمال از خط القعر دره ها تا ارتفاع قابل توجه از کوه بالا می رود. از سردشت به کهناب، از سردشت به انگهران و بشنو این گونه را با جمعیت قابل توجهی می توان دید.
شیره این گیاه برای مداوای ناراحتی های چشم مورد استفاده می باشد. ریشه های آن به صورت دم کرده و گرم برای از بین بردن سردرد مفید است. بذرهای آن را به صورت پودر درآورده و مخلوط با روغن برای کشتن و از بین بردن رشک استفاده می کنند.
کرگCalotropis proceraدرختچه ای است بزرگ به ارتفاع تا 3 متر، که شاخه های جوان پوشیده از کرک های انبوه سفید دارد. برگ ها تقریبا خیلی بزرگ به طول 6 تا 15 سانتی متر وعرض 4/5 تا 8 سانتی متر، گلها به صورت گرزن چتر مانند هستند، به رنگ سفید با لکه های ارغوانی که در انتهای ساقه ظاهر می گردند.
کرگ در نزدیک آبادی ها و در نخلستان هاست و چندان نقشی در ایجاد پوشش گیاهی منطقه ندارد. معمولا در خاک های سبک گسترده شده است و دامنه های سنگی کوه های بشاگرد جایگاه مناسبی برای رویش این گیاه نمی باشد.شیره این گیاه تند، گرمابخش، ملین، دافع کرم روده، شفابخش ادرارهای سخت و زخم معده است. خاکستر آن خلط آور، برگ های داغ آن برای رفع دردهای درون شکم موثر است. گل های آن مقوی است و در معالجه آسم و بواسیر مورد استفاده قرارمی گیرد. شیره گیاه به عنوان سم و برگ های آن به عنوان یک پماد برای زخم مورد استفاده است.
کریچZygophyllum eurypterumدرختچه ای است به ارتفاع 2 متر با شاخه های متعدد برافراشته و منشعب، شاخه ها خاکستری تیره، برگ ها ساده، متقابل و بادبزنی شکل یا قاشقی پهن با حاشیه صاف، پهنک برگ به طول 15 میلی متر و به عرض 5 تا 10 میلی متر است.در اکثر دامنه ها و تپه ماهورها مشاهده می شود. گاهی 
 این درختچه تنها گیاه دامنه ها در مناطق مرکزی و به سمت شرق بشاگرد می گردد. 
این گونه در تشکیل پوشش گیاهی بشاگرد جزء گونه های درجه اول است و قسمت عمده غذای مورد چرای بز را در منطقه تشکیل می دهد و در حفاظت خاک دامنه ها نقش اساسی دارد.
کلپورهTeucrium stocksianumگیاهی است بوته ای با انشعابات زیاد از قاعده، شاخه های متعدد، گاهی متقابل و گاهی متناوب قرار می گیرند، با کرک های خوابیده مخملی که خیلی متغیر است و ممکن است به صورت انبوه یا بلند، کمی مجعد و به رنگ سفید یا خاکستر باشد.این گونه در مناطق کوهستانی میانی و بلند انتشار داشته 
 و مورد توجه ساکنین منطقه از نظر درمانی است.
کلپورک با عطر زیادی که دارد برای چاشنی در مواد غذایی مورد استفاده است. قابض بوده، عرق آور و دافع کرم می باشد. تقویت کننده معده و ضد اسهال است. در درمان سرفه و آسم نیز موثر است. همچنین در درمان رماتیسم و ناراحتی های گوارش مفید است. دهان شویه بسیار خوبی است و موجب التیام زخم های لثه می گردد.
کلمشترPhysorrhynchus brahuicusدرختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 1/2 متر به رنگ کبود. برگ ها تخم مرغی وارونه در قاعده باریک و کشیده، ضخیم گوشتی، برگ های بالاتر کوچک تر و مستطیلی- نیزه ای است.این گونه بیشتر در دامنه های بدون خاک در مناطق مرکزی بشاگرد مانند سردشت تا انگهران و سردشت تا کهناب با تعداد قابل توجه مشاهده می شود.این گونه پوشش گیاهی قسمتی از جیره غذایی دام های منطقه را که عمدتا بز و به ندرت شتر است تامین می کند و در درمان رماتیسم مورد استفاده می باشد.
کلیریمOchradenus aucheriدرختچه ای به ارتفاع 1 متر و با قطر تاج غالبا بیش از 1/5 متر است. این درختچه از قاعده منشعب شده، تعداد زیادی ساقه های برافرشته ایجاد می کند. شاخه ها نسبتا باریک و سبز هستند. میوه آن کپسول به رنگ زرد است و در موقع رسیدن زرد روشن می گردد.این درختچه در دامنه های خشک تپه ماهوری بشاگرد انتشار نسبتا وسیعی دارد. در ارتفاعات کمتر از 1000 متر و به خصوص کمتر از 700 متر قرار دارند.پودر برگ های آن برای معالجه زخم ها و همچنین از بین بردن کرم های حشرات که بر روی پوست ایجاد مزاحمت می نمایند، مصرف می گردد. در بلوچستان به آن کرم کش نیز می گویند.
کما.Ferula sppچندین گونه ازجنس Ferula در منطقه بشاگرد مشاهده می شود که شناسایی دقیق همه آن ها به علت از بین رفتن نمونه ها در حادثه سیل ممکن نشد.در کوه های شمال غرب بشاگرد در ارتفاعات درگاز، مهراب وغیره گونه هایی چون F.assa Foetida وجود دارند که در ارتفاع بیش از 1500 متر ارتفاع دیده می شوند.انقوزه غالبا به صورت قرص برای برونشیت، آسم برونشیتی، سیاه سرفه و سایر ناراحتی های ریوی مورد استفاده است. فشارخون را پایین آورده و خون را رقیق می کند.

نوع مطلب : مرکز و شرق هرمزگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جیمی نت